Fora Diamond PRIMA – klenot mezi glukometry

Fora Diamond PRIMA – klenot mezi glukometry

Švýcarská přesnost a kvalita se snoubí v glukometru Fora Diamond PRIMA s nadčasovým designem.

Glukometr Fora Diamond PRIMA s příslušenstvím
Glukometr Fora Diamond PRIMA s příslušenstvím
Testovací sada glukometrů použitá ve studii
Testovací sada glukometrů použitá ve studii

Měl jsem to štěstí, že jsem při záchytu dostal od lékaře tento skvělý glukometr, který mě okamžitě uchvátil svým vzhledem a jednoduchostí ovládání. Navíc, což jsem v té době ještě nemohl plně docenit, patří mezi nejspolehlivější a nejpřesnější glukometry dostupné na našem trhu. Tato skutečnost se teprve ukázala až v mé soukromé studii porovnávající přesnost 14ti glukometrů a zároveň v dalších dostupných studiích na internetu.

První, co mě na glukometru zaujalo je elegantní design, oblé tvary a kvalita mechanického zpracování. Použity jsou kvalitní pevné plasty, celkově vše perfektně lícuje a skvěle padne do ruky. Zadní strana glukometru má pogumované protiskluzové plošky zabraňující vyklouznutí z ruky.  Fora Diamond PRIMA se úrovní zpracování a designem rozhodně řadí na špici a předčí mnoho ostatních dostupných glukometrů.

Display, na který vidíte i potmě

Na glukometru, na první pohled upoutá velký displej, který při měření zobrazí hodnoty velkými, zřetelnými číslicemi.  Velkou výhodou glukometru je skvělé podsvícení displeje, údaje jsou vidět jak za tmy tak na ostrém světle. Podsvětlený je i otvor pro testovací proužky, takže i za šera/tmy uvidíte na proužky a odběrové místo. Zde bych měl malou výtku a to, že osvětlení by mohlo být trochu intenzivnější. Každopádně hodnotím pozitivně, že glukometr je osvětlením portu na proužky vybaven, na rozdíl od naprosté většiny ostatních glukometrů.

Menu nabízí standardní funkce

Menu glukometru poskytuje všechny běžné možnosti nastavení a zobrazení naměřených hodnot glykemií. Zahrnuje nastavení data, času a zvukových signálů a 4 upozornění na potřebu měřit glykémii. Upozornění osobně považuji za přežitek.  Historie glykemií umožňuje běžné prohlížení jednotlivých záznamů nebo průměrných hodnot za 7, 14, 21, 28, 60 a 90 dní. Pokud potřebujete prohlížet denní historii měření, stisknete jednou hlavní tlačítko. Pokud chcete prohlížet průměry podržíte tlačítko déle a vyberete délku intervalu, za který se měří průměr. Zde bych měl výtku, že jedním tlačítkem se historie neovládá moc dobře, uvítal bych tlačítka vpřed a vzad pro pohyb v historii.

Odběrové pero

Vzhledem a funkčností se odběrové pero řadí k průměru. Pero má na jednom konci čepičku pro natahování pružiny a na druhém konci krytku lancety s nastavením hloubky vpichu. Spouštěcí tlačítko lancety má indikátor natažení pružiny. Nastavení hloubky vpichu jde zlehka, takže se nestane, že zároveň odšroubujete krytku lancety.

Testovací proužky

Proužky jsou navrženy pro rychlé nasátí vzorku krve a díky výborně navrženému nasávacímu kanálku je potřeba opravdu malinké množství krve. Test vzorku krve od nasátí po zobrazení na display trvá 5 vteřin. Co bych chtěl navíc vyzdvihnout na tomto glukometru je tlačítko na vysunutí proužku. Po skončení testu nemusíte prsty sahat na případně zakrvavený proužek a neumažete si tak další prsty. Prouže můžete doslova „vystřelit“ do koše. Navíc tuto funkci rozhodně ocení zdravotníci, kde je potřeba zvýšené hygieny. Mezi dostupnými glukometry je tato funkce unikátní.

Skvěle propracované pouzdro

Stejně jako glukometr je i pouzdro skvěle propracované. Vnitřek pouzdra má gumové pásky na glukometr, odběrové pero a tubu s testovacími proužky. Dále je zde vnitřní síťovaná kapsička na drobné pomůcky jako desinfekční tampóny, lancety a papírové tampónky na osušení prsty od krve. Celkově pouzdro působí velmi bytelně. Je vyrobené z pevné a kvalitní textilie, velmi dobře se s ním manipuluje a skvěle drží tvar oproti mnoha ostatním pouzdrům.

Baterie

Neprostá většina glukometrů, které jsem měl k dispozici na testování používá „mincové“ baterie CR 2032, které jsou sice malinkavé za to ale mají malou výdrž. Fora Diamond PRIMA používá jednu mikrotužkovou baterii formátu AAA, se kterou vydrží podle mých zkušeností i při intenzivním používání zhruba rok. Navíc jsou AAA baterie v obchodech přeci jen dostupnější. Pěkné srovnání různých typů baterí je zde.

Software

Dobrým zvykem výrobců glukometrů, že dodávají software ke glukometru zdarma a umožňují tak pacientovi a zdravotníkům zpracovávat data o hodnotách glykémií a vytvářet souhrnné reporty. Ani Fora nezaostává a zdarma nabízí je stažení FORA Healthcare System Software. Glukometr se k počítači připojuje pomocí rozšířeného USB ve formátu mikro.

Závěrečné hodnocení

+ skvěle řešené pouzdro

+ podsvícený display

+ design, oblé tvary

+ ergonomie – velmi dobře padne do ruky

+ pogumovaný zadní kryt

+ rychlé nasátí vzorku krve

+ rychlý test vzorku krve – do 5ti vteřin

+ vysunovací tlačítko proužku

+ baterie AAA

 

– chybí Bluetooth, to je jen v glukometru Diamond MINI Bluetooth

– jen jedno ovládací tlačítko

– podsvětlení portu na proužky, by mohlo být intenzivnější

 

Osobně jsem s glukometrem Fora Diamond PRIMA velmi spokojen, používám ho již třetím rokem a mohu ho tedy vřele doporučit.

Odkazy

Stránky českého zastoupení švýcarského výrobce FORA Care Suisse: http://www.foracare.cz

Software ke stažení: http://www.foracare.ch/products-software.html

Studie porovnávající přesnost měření glukometrů různých značek: https://blog.gandalf.cz/t1d-cs/studie-porovnavajici-presnost-glukometru

5 Replies to “Fora Diamond PRIMA – klenot mezi glukometry”

  1. Mám glukometr FORA Prima teprve druhý měsíc. Moc se mi líbí, že stažená data se dají graficky zpracovat a velký význam pro mě má třídění dat podle intervalu měření, protože vidím hned, že nejhorší hodnoty cukru mám večer a v noci. Moc bych potřebovala starší hodnoty a grafy uložit do PC, abych je následně mohla porovnat s novějšími. Ale nabízený SW umožňuje výsledky jen vytisknout, nikoliv uložit. To je má výtka k SW. Jde s tím něco udělat?
    Prohlížení hodnot v paměti glukometru jedním směrem bez možnosti vrátit se, není taky moc pohodlné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com