Archiv pro měsíc: Březen 2018

FreeStyle Libre + BluCon Nightrider = CGM

FreeStyle Libre + BluCon Nightrider = CGM

FreeStyle Libre CGM? BluCon Nightrider!

Pebble hodinky se zobrazením hodnot z FreeStyle Libre
Pebble hodinky se zobrazením hodnot z FreeStyle Libre

Tento článek přímo navazuje na můj předchozí o FreeStyle Libre. V aktuálním článku naleznete návod, jak senzor FreeStyle Libre povýšit na CGM – kontinuální monitoring glykémie. FreeStyle Libre + BluCon Nightrider + Pebble –> CGM

Seznam použitých komponent:

  • Smartphone LG G3, Android 6
  • Transceiver Ambrosia BluCon Nightrider
  • Smartwatch Pebble Steel

Příprava BluCon Nightrider

Podle návodu přiloženého k BluCon Nightrider, vložte knoflíkovou baterii CR 2032 a zapněte špendlíkem BluCon. Po zapnutí zabliká červená dioda. BluCon nasaďte (nalepte) na senzor Libre buď pomocí malinkého kousku oboustrané lepicí pásky na koberce případně pomocí běžnějšího a rozšířenějšího způsobu speciální objímkou s nastavitelnou pružnou páskou na ruku (prodávají například na polském eshopu). Já jsem toto řešení po několika dnech nošení opustil, protože páska mi škrtila ruku i při malém utažení. Přešel jsem na zmíněné řešení pomocí oboustranné lepicí pásky, které mi přijde elegantnější. Prozatím s tím mám velmi dobré zkušenosti, BluCon drží velmi dobře. Dokonce tento způsob nošení tak komfortní, že zapomenete BluCon sundat když jdete do sprchy 🙂 Můj dostal hned první den pořádnou spršku. Naštěstí přežil bez úhony. Příště už to zkoušet nebudu, Nightrider není vodotěsný. Teoreticky by bylo možné přelepit dírku pro zapnutí a krytku baterie, a potom by mohl být Nightrider voděodolný.

BluCon přilepte pomocí kousku oboustanné lepicí pásky

BluCon přilepte pomocí kousku oboustanné lepicí páskyBluCon přilepte pomocí kousku oboustanné lepicí pásky

Nastavení aplikace xDrip+ v telefonu

Nainstalujte si na svůj Android telefon aplikaci xDrip+ z následujícího odkazu download. Po zapnutí BluCon, zapněte Bluetooth na svém Android telefonu a v aplikaci xDrip+ vyberte v menu „Settings“ jako „Hardware Data Source“ „Libre Bluetooth“. Poté v menu „Bluetooth Scan“ zvolte „Scan“, mělo by se okamžitě objevit zařízení označené BLU s unikátním číselným kódem. Zvolte toto zařízení a zadejte PIN kód. PIN je 6ti místné číslo vytištěné na okraji Nightrideru. Pokud se zařízení v seznamu neobjeví, zkuste vypnout/zapnout BluCon (případně i vypnout/zapnout Bluetooth na telefonu) a znovu provést „Bluetooth Scan“.

Po přidání zařízení do xDripu zvolte v menu „Start senzor“. Aplikace provede načtení prvních 2 hodnot. Podle situace tato prvotní fáze zabere minimálně 15 minut. Následně budete požádáni o zadání 2 hodnot z glukometru pro kalibraci senzoru. Dále již aplikace měří hodnoty plně automaticky.

Další doporučená nastavení uvedená na vývojářské wiki.

Zobrazení glykémií na hodinkách Pebble

Dalším krokem, který pomůže ke komfortnímu monitoringu glykémie je využití „chytrých“ hodinek. V mém případě jsem použil hodinky Pebble. Je to momentálně nejlevnější způsob jak dostat informace o glykémii „na ruku“. Pebble se podle typu plastové nebo kovové dají na Aukro nebo eBay pořídit za ceny od 300,- až 1500,-

Hodinky Pebble spárujete se svým telefonem tak, že je zapnete a případně povolíte Bluetooth pokud není zapnuto. Na telefon si nainstalujete Android aplikaci Pebble, v ní zvolíte „Find a new Pebble“ a na hodinkách pak potvrdíte párování.

Následným krokem v integraci hodinek je nastavení v aplikaci xDrip+. V „Settings“ vyberte „Smart Watch Features“, zde vyberete „Pebble Integration“ a v následujícím nastavení zapněte „Pebble Watch Integration“. Doporučuji použít Watchface „Pebble Trend Clay Version (test)“, kde je zobrazená křivka glykémie nejlépe čitelná.

 

Řešení možných problémů

Kalibrace senzoru

Někdy se může stát, že Libre bude ukazovat odlišné hodnoty než očekáváte. Může to být z důvodů chybného zavedení senzoru, specifikum dané lokality kde je senzor zaveden nebo vadným senzorem. V takovýchto případech je možné senzor dále používat a pokusit se pomocí další kalibrace zobrazované hodnoty opravit. Kalibraci doporučuji provádět jen pokud nedochází k rychlým změnám glykémie, ideálně kalibrujte za stabilní glykémie. Případně je možné senzor reklamovat u firmy Abbott, viz můj předchozí článek o FreeStyle Libre.

Ztráta signálu mezi telefonem a BluCon

Pozoroval jsem, že pokud se s BluCon na delší čas vzdálím z dosahu Bluetooth telefonu občas se stane, že dojde k odpárování BluCon z aplikace xDrip+ a je pak potřeba v menu „System Status“ zvolit položku „Forget Device“. Následně vypnout/zapnout BluCon a pomocí Bluetooth Scan znovu připárovat. Aplikace pak jede dál jak má. Malá útěcha je, že není potřeba znovu startovat senzor.

Ztráta signálu mezi telefonem a Pebble

Podobná situace se výjimečně může stát i hodinkám. Pak je dobré na hodinkách v menu Bluetooth zvolit „Forget Connection“, v menu Bluetooth telefonu zvolit „zrušit párování“ a následně znovu hodinky spárovat s telefonem v Android aplikaci Pebble.

Fora Diamond PRIMA – klenot mezi glukometry

Fora Diamond PRIMA – klenot mezi glukometry

Švýcarská přesnost a kvalita se snoubí v glukometru Fora Diamond PRIMA s nadčasovým designem.

Glukometr Fora Diamond PRIMA s příslušenstvím
Glukometr Fora Diamond PRIMA s příslušenstvím
Testovací sada glukometrů použitá ve studii
Testovací sada glukometrů použitá ve studii

Měl jsem to štěstí, že jsem při záchytu dostal od lékaře tento skvělý glukometr, který mě okamžitě uchvátil svým vzhledem a jednoduchostí ovládání. Navíc, což jsem v té době ještě nemohl plně docenit, patří mezi nejspolehlivější a nejpřesnější glukometry dostupné na našem trhu. Tato skutečnost se teprve ukázala až v mé soukromé studii porovnávající přesnost 14ti glukometrů a zároveň v dalších dostupných studiích na internetu.

První, co mě na glukometru zaujalo je elegantní design, oblé tvary a kvalita mechanického zpracování. Použity jsou kvalitní pevné plasty, celkově vše perfektně lícuje a skvěle padne do ruky. Zadní strana glukometru má pogumované protiskluzové plošky zabraňující vyklouznutí z ruky.  Fora Diamond PRIMA se úrovní zpracování a designem rozhodně řadí na špici a předčí mnoho ostatních dostupných glukometrů.

Display, na který vidíte i potmě

Na glukometru, na první pohled upoutá velký displej, který při měření zobrazí hodnoty velkými, zřetelnými číslicemi.  Velkou výhodou glukometru je skvělé podsvícení displeje, údaje jsou vidět jak za tmy tak na ostrém světle. Podsvětlený je i otvor pro testovací proužky, takže i za šera/tmy uvidíte na proužky a odběrové místo. Zde bych měl malou výtku a to, že osvětlení by mohlo být trochu intenzivnější. Každopádně hodnotím pozitivně, že glukometr je osvětlením portu na proužky vybaven, na rozdíl od naprosté většiny ostatních glukometrů.

Menu nabízí standardní funkce

Menu glukometru poskytuje všechny běžné možnosti nastavení a zobrazení naměřených hodnot glykemií. Zahrnuje nastavení data, času a zvukových signálů a 4 upozornění na potřebu měřit glykémii. Upozornění osobně považuji za přežitek.  Historie glykemií umožňuje běžné prohlížení jednotlivých záznamů nebo průměrných hodnot za 7, 14, 21, 28, 60 a 90 dní. Pokud potřebujete prohlížet denní historii měření, stisknete jednou hlavní tlačítko. Pokud chcete prohlížet průměry podržíte tlačítko déle a vyberete délku intervalu, za který se měří průměr. Zde bych měl výtku, že jedním tlačítkem se historie neovládá moc dobře, uvítal bych tlačítka vpřed a vzad pro pohyb v historii.

Odběrové pero

Vzhledem a funkčností se odběrové pero řadí k průměru. Pero má na jednom konci čepičku pro natahování pružiny a na druhém konci krytku lancety s nastavením hloubky vpichu. Spouštěcí tlačítko lancety má indikátor natažení pružiny. Nastavení hloubky vpichu jde zlehka, takže se nestane, že zároveň odšroubujete krytku lancety.

Testovací proužky

Proužky jsou navrženy pro rychlé nasátí vzorku krve a díky výborně navrženému nasávacímu kanálku je potřeba opravdu malinké množství krve. Test vzorku krve od nasátí po zobrazení na display trvá 5 vteřin. Co bych chtěl navíc vyzdvihnout na tomto glukometru je tlačítko na vysunutí proužku. Po skončení testu nemusíte prsty sahat na případně zakrvavený proužek a neumažete si tak další prsty. Prouže můžete doslova „vystřelit“ do koše. Navíc tuto funkci rozhodně ocení zdravotníci, kde je potřeba zvýšené hygieny. Mezi dostupnými glukometry je tato funkce unikátní.

Skvěle propracované pouzdro

Stejně jako glukometr je i pouzdro skvěle propracované. Vnitřek pouzdra má gumové pásky na glukometr, odběrové pero a tubu s testovacími proužky. Dále je zde vnitřní síťovaná kapsička na drobné pomůcky jako desinfekční tampóny, lancety a papírové tampónky na osušení prsty od krve. Celkově pouzdro působí velmi bytelně. Je vyrobené z pevné a kvalitní textilie, velmi dobře se s ním manipuluje a skvěle drží tvar oproti mnoha ostatním pouzdrům.

Baterie

Neprostá většina glukometrů, které jsem měl k dispozici na testování používá „mincové“ baterie CR 2032, které jsou sice malinkavé za to ale mají malou výdrž. Fora Diamond PRIMA používá jednu mikrotužkovou baterii formátu AAA, se kterou vydrží podle mých zkušeností i při intenzivním používání zhruba rok. Navíc jsou AAA baterie v obchodech přeci jen dostupnější. Pěkné srovnání různých typů baterí je zde.

Software

Dobrým zvykem výrobců glukometrů, že dodávají software ke glukometru zdarma a umožňují tak pacientovi a zdravotníkům zpracovávat data o hodnotách glykémií a vytvářet souhrnné reporty. Ani Fora nezaostává a zdarma nabízí je stažení FORA Healthcare System Software. Glukometr se k počítači připojuje pomocí rozšířeného USB ve formátu mikro.

Závěrečné hodnocení

+ skvěle řešené pouzdro

+ podsvícený display

+ design, oblé tvary

+ ergonomie – velmi dobře padne do ruky

+ pogumovaný zadní kryt

+ rychlé nasátí vzorku krve

+ rychlý test vzorku krve – do 5ti vteřin

+ vysunovací tlačítko proužku

+ baterie AAA

 

– chybí Bluetooth, to je jen v glukometru Diamond MINI Bluetooth

– jen jedno ovládací tlačítko

– podsvětlení portu na proužky, by mohlo být intenzivnější

 

Osobně jsem s glukometrem Fora Diamond PRIMA velmi spokojen, používám ho již třetím rokem a mohu ho tedy vřele doporučit.

Odkazy

Stránky českého zastoupení švýcarského výrobce FORA Care Suisse: http://www.foracare.cz

Software ke stažení: http://www.foracare.ch/products-software.html

Studie porovnávající přesnost měření glukometrů různých značek: https://blog.gandalf.cz/t1d-cs/studie-porovnavajici-presnost-glukometru

Bezlepkový kváskový chleba

Bezlepkový kváskový chleba

Bezlepkový kváskový chlebaPřed diagnózou celiakie jsem miloval Mšenský kváskový chleba. Úžasně vláčný, pružný, voňavý s krásnou kůrkou, namazaný máslem a medem přímo mana nebezská. Kupodivu, i když jsem byl „závislý“ rohlíčkách a chlebu, přešel jsem na striktní bezlepkovou dietu okamžitě, bez problémů. Dnes je opravdu neskutečně mnoho možností jak si připravit vhodnou stravu. Jediný problém je, že GF potraviny jsou o dost dražší než bezlepková varianta.

Od začátku diety peču chleba v domácí pekárně z hotových směsí. Vyzkoušel jsem mnoho směsí například Labeta, Nominal, TESCO FreeFrom,

Směs na chléb s pohankovou vlákninou Nominal

Lidl, Adveni. Moje nejoblíbenější směs je Nominal s pohankovou vlákninou.

Občas kupuji pro zpestření Liškův nebo Dr. Pekaře bezlepkové kváskové chleby, kteréžto jsou vynikající, ale drahé. Chleba z domácí pekárny je sice po upečení velmi dobrý, ale následující dny už moc ne a hodně se drolí. Drolení kupodivu platí i pro Liškův chleba a chleba Dr. Pekaře.

Takže jsem se pustil do experimentování a objevování vlastního bezlepkového kváskového chleba.

Fáze 1 – kvásek

Modrý muškát
Modrý muškát

Kvásek je samozřejmě základ. Mnoho pokusů o vytvoření kvásku z různých druhů GF mouk a vody, kdy kvásek byl velmi málo aktivní, vedlo k sice chutnému ale velmi hutnému a málo nakypřenému chlebu. Před nějakým časem jsem si přečetl knížku od Sandor Ellix Katz „Síla přírodní fermentace“ a to mě posunulo o úroveň výše k pochopení procesu fermentace obilovin. Jelikož na své organické zahrádce pěstuji i víno švýcarské odrůdy Modrý muškát „Muscat bleu„, padla volba startéru kvašení na vyzrálé bobule této velmi chutné odrůdy.

Pro nastartování kvasného procesu je nutné použít vyzrálé bobule. Kvasinky a jiné mikroorganismy se jen třesou na naručení slupky aby mohli zpracovat sacharidy ukryté pod ní. Pro založení a udržování kvásku doporučuji použít velmi jemně mletou mouku, usnadní se tak kvasný proces, protože aktivní plocha je veliká. Mě nejvíce vyhovuje Marks and Spencer Gluten Free Flour. Z vody a mouky vytvoříme řídkou kašičku, v množství třeba 2dcl, a do ní vložíme několik kuliček vína, zamícháme a můžeme jednu či dvě kuličky rozmáčknout. Nádobku přiklopíme víčkem, ale nedovíráme, tak aby mohl kvásek dýchat a zároveň nevysychal. umístíme na teplé místo cca 27°C, já používám horní plochu zásobníku teplé vody u plynového kotle. Kvásek se bude tvořit několik dní, během té doby promícháváme a provzdušňujeme obsah. Až kvásek nakyne, bude v něm hodně bublin, objem se zvětší cca 2x, vyndáme bobule vína a doplníme trochou vody a mouky – dokrmíme. Kvásem zase necháme několik dní na stejném místě a promícháváme. Postup dokrmování opakujeme tak dlouho až kvásek bude kvasit i bez pomoci bobulí. Poté ho jiý můžeme běžně používat pro zadělání chleba. Rozkvašený kvásek v uzavřené nádobě lze uskladnit a „uspat“ v lednici.

K nastartování fermentace obilovin lze použít mnoho jiných typů bobulovin. Další možností je získat bezlepkový kvásek darem třeba od někoho na „Kváskové mapě„. Pokud byste někdo měl zájem o bezlepkový kvásek mohu se podělit. Najdete mě na uvedené mapě, na Mělníku. Případně mi napište zde do komentářů nebo na mail: „petr at gandalf.cz“.

Kvásek je živý organismus a skoro jako člen rodiny, takový domácí mazlíček, o který je potřeba pečovat, čas od času ho nakrmit, promíchat a případně léčit z neduhů.

Fáze 2 – kvašení

Omládek
Omládek před kvašením

Přípravu kváskového chleba je potřeba trochu plánovat. Nelze se zničeho nic rozhodnout „za dvě hoďky si upeču chleba“. Fermentačnímu procesu je potřeba dopřát čas. Já většinou peču tak, že večer vytáhnu z lednice kvásek oddělím z něj dvě polévkové lžíce hmoty, kterou dám do mísy a zaliji vlažnou vodou (ne teplejší než byste v ní koupali své miminko) a rozmíchám ji na „vodovou“ kašičku. Vlažnou vodu také naleji do nádobky vytažené z lednice, doplním GF moukou a řádně rozmíchám. Do mísy s kváskem a vodou nasypu 1/3 (maximálně 1/2) celkového množství směsi na chleba. Obojí tedy jak nakrmený kvásek tak omládek mají konsistenci zhruba jako řidší bramborová kaše.

Nádobku s oživeným kvásekem přiklopím víčkem (nedovírám) a mísu s omládkem vložím do igelitové tašky aby se udržela vlhkost. Obojí položím na teplé místo u kotle na zásobník teplé vody, kde mám stabilní teplotu cca 25-27 °C a nechám do rána, tedy na minimálně 12 hodin rozkvasit. Za tuto dobu zvětší hmota objem minimálně dvakrát a příjemně nakysle voní.

Hnětení
Hnětení
Urovnání do formy
Urovnání do formy

Nádobku s kváskem uzavřu a uložím k hibernaci do lednice. Do mísy s omládkem naleji další vlažnou vodu, řádně rozmíchám a doplním zbytek chlebové směsi. Postupně promíchávám vařečkou a doplňuji potřebné množství vody tak abych získal konzistenci „tuhé“ bramborové kaše, tedy něco co se dá v silikonové formě rozumně rozetřít. Ručním šlehačem s hnětačkami hmotu 5 minut hnětu a provdušňuji, gumovou stěrkou občas vrátím z okrajů do středu aby byly všechny části řádně promíchány. Poté nechám těsto cca 10 minut odpočívat a znovu projedu celý hnětací cyklus znovu. Prohnětené těsto vložím do silikonové formy na chleba urovnám k okrajům a uhladím do roviny.

Chleba po vykynutí
Chleba po vykynutí

Silikonová forma je měkká a prohýbá se proto ji vložím do malého pekáčku s trochou teplé vody. Celé to vložím do igelitové tašky aby se udrželo vlhké mikroklima a pekáček uložím zase na teplé místo u kotle. Těsto zde kyne asi 1 – 2 hodiny, tak aby zvětšilo svůj objem zhruba 2x. Po nakynutí s úctou a opatrně manipuluji s pekáčkem abych neporušil nakynutou strukturu, která by se mohla při pečení zhroutit. Nakynutý povrch posypu rýžovou krupičkou nebo moukou aby se při pečení zabránilo přílišnému vysušování, pěkná kůrka se vytvoří i tak.

Fáze 3 – pečení

Při svých počátečních experimentech jsem na doporučení z receptů na pečení chleba a různých rad z FB skupiny „pečem pecen“ vkládal chleba do trouby roztopené na 180-250°C, ale toto skončilo vždy větším či menším neúspěchem – větší či menší jeskyní a na dně slípka/brousek. Jednou se mi v jistém smyslu povedlo téměř umělecké dílo 🙂 viz foto.

Po těchto neúspěších jsem šel naopak cestou pečení na nízkou teplotu. Pekáček s formou vkládám do horkovzdušné trouby roztopené JEN na 140°C. Do trouby je možné pro zvýšení vlhkosti přidat keramickou nádobku s horkou vodou. Chleba v silikonové formě peču zhruba 1,5 hodiny, zda je dostatečně upečený vyzkouším vyklopením z formy a poklepáním či lehkým pomačkáním. Při poklepání lepce „zvoní“ a nijak se „netřese“. Vyklopený chleba nechám na kovové mřížce vychladnout a vydýchat. Chleba takto upečený je nádherně nadýchaný, s pěknou křupavou kůrkou a zárověň vláčný a pružný uvnitř. Netrhá se ani neláme i po týdnu v lednici.

Chleba po upečeníChleba po upečeníChleba po upečeníChleba po upečeníVečeře

Co dál?

V dalších připravovaných fázích bych se rád zaměřil na míchání vlastní směsi na chleba z kupovaných jednodruhových GF mouk a případně mletí vlastních mouk na domácím mlýnu. Můj vysněný mlýnek je KoMo FidiFloc Medium.

Závěrem

Ačkoliv je na internetu a FB skupinách spousta receptů a rad, stejně jsou faktory, které ovlivňují individuální způsob přípravy potravin. Zde můj způsob pečení chleba na nízkou teplotu je toho příkladem. To znamená, že i můj postup přípravy nemusí být aplikovatelný všeobecně, může záviset na mikrobiomu kvásku, teplotě kvašení, zacházení s těstem a v neposlední řadě na typu chlebové formy.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com