Archiv pro měsíc: Srpen 2019

Stopy lepku v potravinách

Stopy lepku v potravinách

Konec debatám o stopách alergenů?

Máme tu nekonečné debaty o stopách lepku v potravinách. Konkrétně, termín „MŮŽE OBSAHOVAT STOPY LEPKU“. SPZI vydalo jakási doporučení, ale ta jsou nejednoznačná a zavádějící. Dle mého názoru termín znamená, že musíte počítat s možností – tudíž je tu RIZIKO – že potravina obsahuje do 50mg/kg lepku. Takové množství je pro celiaky zdraví ohrožující!

V následující tabulce jsou uvedena množství lepku při které je potravina považována za bezlepkovou a potravina obsahující stopová množství.

Látka vyvolávající alergii nebo nesnášenlivost Maximální hodnota, která je považována za „nulovou“ Maximální hodnota, která je považována za „stopové množství“
Lepek* 20 mg/kg 50 mg/kg

Podotýkám, že známé je doporučení, že celiak může denně v potravě přijmout maximálně 10mg lepku aby nedošlo k ohrožení zdraví.

Co to pro celiaka znamená?Gluten is my Kryptonite

Moje doporučení zní – potraviny s označením „MŮŽE OBSAHOVAT STOPY LEPKU“ rozhodně NEJÍST, jinak si můžete vážně poškodit zdraví. Ideálně kupovat jen bezlepkové produkty a také je nutné při nákupu číst etikety a „přemýšlet“. Pokud například cukrárna či prodejna potravin vyrábí lepkové i bezlepkové produkty v jedné výrobně, na stejném místě, skladuje a prodává neodděleně tak je to pro mě jasná známka šlendriánu a velkého rizika kontaminace. Příkladem může být prodej bezlepkových zmrzlin a obsluha co vezme do ruky lepkový kornoutek a manipuluje s ním na tou bezlepkovou zmrzlinou. To už není bezlepková zmrzlina.

V Itálii od AiC nedostane podnik certifikaci, pokud není čistě bezlepkový nebo nemá stavebně oddělené skladování a přípravu bezlepkových potravin.

Takže jedině díky tomuto striktnímu přístupu a omezení křížové kontaminace se mi podařilo dostat DHD pod kontrolu. Toto je má má osobní zkušenost.

Dr. Alessio Fasano ve svém rozhovoru sám přiznává, že klasická GF dieta selhává.

Zodpovědný celiak tedy MUSÍ, ne MŮŽE, držet GF dietu – celiak nehraje ruskou ruletu!

T-Shirt - Gluten absolutely not

Gluten absolutely not – NO WAY – NEVER

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com