Nexvax2 – nadějná vakcína v léčbě celiakie

Nexvax2 – nadějná vakcína v léčbě celiakie

Konec bezlepkové diety?

Nexvax2 je nadějná vakcína, a první svého druhu, která má potenciál skutečně vyléčit celiakii, respektive její formu danou genotypem HLA-DQ2.5. Tento genotyp má cca 80% – 90% pacientů s celiakií. Vyléčit zde v tomto případě znamená, že organismus celiaka se stane znovu tolerantní vůči lepku. Princip léčby je postaven na přeprogramování T-lymfocytů, buněk imunitního systému, tak aby přestaly reagovat na přítomnost lepku.

První fáze klinické studie na malém vzorku dobrovolníků potvrdila účinnost a také bezpečnost vakcíny. Dobrovolníkům byla vakcína aplikována po několik měsíců, stravovali se normální stravou obsahující lepek. Následně byl účinek vakcíny povrzen i střevní biopsií.

Na základě této úspěšné 1. fáze, postoupila klinická studie aktuálně do 2. fáze. Na Novém Zélandu má studie příhodný název Biscuit (Reset) Study. V této randomizované fázi studie bude několik stovek dobrovolníků v Austrálii, Novém Zélandu a v USA dostávat injekce placeba nebo vakcíny dvakrát týdně po dobu 4 měsíců. 2. fáze klinických studií obecně znamená ověření účinku a bezpečnosti léčiva na větším vzorku pacientů a trvá několik let. Následovat bude 3. fáze, kdy se například ověřuje dávkování léčiva. Tato fáze může probíhat na tisících pacientech a trvá nejdéle. Uvádí se 5-7 let.

Nejasnosti

Výzkum biologické léčby autoimunitních chorob v posledních letech poskočil mílovými kroky vpřed. Otázka tedy není „Zda bude celiakie zcela vyléčitelná“, ale „Kdy bude léčba dostupná“ a „Kolik bude stát“. Vezmeme-li v úvahu, že v ČR stát celiakům nedá na léčbu ani korunu (pominuli drobné výjimky) tak vyvstává otázka, zdali bude mít zdravotní systém zájem celiaky zcela vyléčit… .

Webové zdroje

Klinická studie na Novém Zélandu – Biscuit (Reset) Study

Klinická studie v USA – A Study of the Safety, Efficacy and Tolerability of Nexvax-2 in Patients With Celiac Disease (CeD)

Farmaceutická společnost ImmusanT

The vaccine that could end coeliac disease

The wheat is over: World’s first vaccine for people suffering with coeliac disease could end gluten-free diets

 

 

14 Replies to “Nexvax2 – nadějná vakcína v léčbě celiakie”

  1. Kdo nemá celiakii nepochopí,jak jsme všude omezovaní. Pořád myslet na jídlo. Jásám,že tento výzkum vůbec začal. Ať už je konečný výsledek jakýkoliv.

  2. Jsem celiak a vadí mi, když někam jedu, vezu si sebou jídlo, protože bych byla hlady. Jsem moc ráda za tu vakcínu.

  3. Jsem zvědav, jestli ta vakcína na celiakii bude fungovat. Zatím se z celiakie vyléčili pacienti terapií zvanou transplantace střevní mikroflóry. Ovšem jestli má transplantace střevní mikroflóry trvalý efekt, to se zatím neví. Je pár pacientů, co jsuz celiakie vyléčení 2, 3 nebo 5 let. Mám známou ve Švýcarsku a ta je vyléčená dva roky, zatím lepek konzumuje a bez problému a pravidelné krevní testy ukazují, že celiakie se nevrátila.

      1. V zahraničí to dělají na soukromých klinikách za obrovské peníze. V Česku to pár lidí dělalo tzv. domácí metodou a údajně snad měli někteří z nich taky úspěch. Nějaké informace se dají na internetu vyhledat a rozhodně to vypadá zajímavě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com