Senzor FreeStyle Libre

Senzor FreeStyle Libre

Jelikož se množí dotazy, jak ve FB skupinách tak na mě osobně, napsal jsem tento článek o tom, co je FreeStyle Libre, jeho použití, o principu měření pomocí senzoru, přesnosti měření, kde Libre koupit a možnosti reklamace.

Ne, toto není fotka autora článku :) Fotka vystihuje použití senzoru. FreeStyle Libre
Ne, toto není fotka autora článku 🙂 Fotka vystihuje použití senzoru.
Je možné mít senzor a vypadat sexy? Ano :)
Je možné mít senzor a vypadat sexy? Ano 🙂

 

Abbott FreeStyle Libre používám intenzivně už druhým rokem a také díky tomu si držím hodnotu glykovaného hemoglobinu dlouhodobě kolem 45 mmol/mol a snažím se o co nejméně výkyvů glykémie.

Něco na úvod

Senzor Libre je podle mého názoru v současnosti nejefektivnější, při samofinancování nejdostupnější a nejpříjemnější možnost jak kontinuálně sledovat svoje glykémie. Někteří mohou argumentovat, že to není plnohodnotné CGM. Ano, není. Data ze senzoru do telefonu či originální čtečky se musí manuálně načíst přiložením čtečky k senzoru. Následně pomocí NFC protokolu se načtou data ze senzoru za posledních 8 hodin. Libre čtečka zobrazuje zprůměrované a algoritmem upravené hodnoty po 15ti minutách, přičemž se berou v úvahu i data z integrovaného teplotního senzoru. Libre senzory jsou továrně kalibrované a tudíž při použití pouze originální čtečky není možnost jak hodnoty ze senzoru zkalibrovat. V naprosté většině případů to nevadí, protože odchylka od glukometrů je velmi malá, MARD hodnota je kolem 11%, viz odkaz o přesnosti měření, což je lepší než systém Dexcom G5, který se navíc musí kalibrovat.

Princip měření glykémie

Oproti glukometru všechny dosud běžné senzorové techologie měří z mezibuněčné tekutiny (ISF – interstitial fluid) ne z krve. Pod kůží je zavedena tenká kovová sonda tenká asi jako lidský vlas (zhruba). Biosonda obsahuje několik vrstev, eletrodu, enzymy sestavené tak aby bylo možno měřit elektrický odpor tkáně ovlivněný koncentrací glukózy, více viz anatomie senzoru a technologie senzoru. Z tohoto principu také vyplývá určité zpoždění změřené glykémie – vždy se jedná o historickou hodnotu starou zhruba 5-10 minut oproti hodnotě změřené z krve glukometrem. Glukóza se totiž musí osmoticky „propasírovat“ z cév do mezibuněčné tekutiny, viz studie „Time Delay of CGM Sensors„.

Kde Libre objednat

Systém FreeStyle Libre stále není dostupný přímo na území Česka (a Slovenska). Ačkoliv má Abbott evropskou certifikaci, která opravňuje Libre prodávat kdekoliv, naráží to na lokální omezení a byrokratické překážky ohledně schvalování úhrad za zdravotnické pomůcky. V CZ je v tomto ohledu asi nejbyrokratičtější process tohoto typu v celé Evropě. Česká pobočka fy Abbott není schopna sdělit konkrétní datum dostupnosti, resp. je stále slibováno a odkládáno. Čekám na vyjádření SÚKLu, České pobočky Abbottu a Kategorizační  komise MZ.

Update: České zastoupení Abbott mi oficiálně sdělilo, že termín uvedení na český trh je říjen 2018. Dále dle neoficiální informace by Libre mohlo být v CZ levnější než jinde v Evropě. Uvidíme.

Update2: V ČR je Libre zatím dostupné jen na poukaz od lékaře. Dostupné na Lekarna.cz. Stále tedy platí, kdo nemá nárok na poukaz musí nakupovat jinde.

Osobně, z několika důvodů – angličtina, cenová dostupnost a asi i sympatie k UK, objednávám z britského eshopu fy Abbott. Problém je, že z eshopu nelze odeslat zboží přímo k nám. Toto lze obejít založením anglické adresy – virtuální schránky (něco jako POBox). Já využívám firmu Nákupy v Anglii.

V eshopu si založíte svůj účet, vyplníte svou anglickou adresu a můžete objednávat. Při objednání doporučuji vyplnit „VAT exception form„, který diabetiky 1 typu opravňuje nákup bez VAT (DPH). Neřešil jsem zdali to je jen pro UK rezidenty. Pokud navíc necháte objednané zboží pár dní v košíku, přijde vám do mailu voucher na dopravu v UK zdarma. Na dopravě ušetříte £5. Na VAT ušetříte £10 za jeden sensor.

Zboží doručené na vaši anglickou adresu si velmi jednoduše přepošlete do CZ za poštovné zhruba 450,-. Cena je variabilní a závisí podle váhy, množstevní slevy atd. Cena senzoru poslední dobou (leden 2018) vychází na 1450,- což je levnější než při objednání v Polsku nebo Německu.

Jak aplikovat senzor

Aplikace senzoru je v současnosti absolutně nejjednodušší ze všech senzorových technologií na měření glukózy. Krabička se senzorem obsahuje velmi podrobný a jednoduchý návod. Dále je na Youtube oficiální a spousta neoficiálních instruktážních videí. Pokud to velmi zjednoduším tak po sestavení z jednotlivých dílů (3 kusy) vznikne jakési razítko, kterým si na zadní část ruky narazítkujete senzor. Jediné co může být na poprvé děsivé (jak pro koho) je aplikační jehla, která zasune pod kůži zmíněné vlákno – bio sondu. Ale je to jen pocit, aplikace je téměř nebolestivá a velmi rychlá. Občas se může stát, že se jehlou trefí jemná žilka a pak dojde ke krátkodobému krvácení. O nic nejde a činnost senzoru to neovlivní.

Jak měřit

Po nasazení senzoru je nutné jej aktivovat. Já doporučuji používat oficiální čtečku. Nepřipravíte se tak o možnost zpracovávat reporty na počítači pro sebe nebo lékaře a o možnost reklamace senzoru. Aktivace probíhá zvolením volby „Start new sensor“ na čtečce a přiložením čtečky k senzoru. První data dotanete po jedné hodině od aktivace. Prvních zhruba 24 hodin se senzor „usazuje“ ve tkáni a hodnoty glykémií tudiž nejsou tolik přesné. Doporučuji senzor před jeho aktivací nasadit 12 – 24 hodin předem. Pak už bude po aktivaci měřit rovnou přesně. Senzor funguje přesně 14 dní pomocí čtečky. Případně při použití alternativy telefon s Androidem a aplikací Glimp můžete ještě využít dalších cca 12 hodin. Pak už senzor dodává nesmyslná data, pozor na to!

Jak stahovat data z Libre Reader a vytvářet přehledy

FreeStyle Libre Data Flow
FreeStyle Libre Data Flow

FreeStyle Libre Software pro PC a MAC ke stahování dat ze čtečky Libre Reader je dostupný na stránkách výrobce, třeba v UK případně v CZ zde. Přímý link pro PC zde. Problém je, že SW lze stahovat jen z UK IP adres, museli byste se tedy pomocí VPN služby maskovat jako UK resident. Alternativně, pro zjednodušení jsem SW uložil na Ulož.to, kde je volně ke stažení. Pomocí tohoto SW tedy můžete z dat ze čtečky vytvářet různé přehledy o glykémiích nejen pro sebe ale i pro lékaře.

 

LibreView Cloud
LibreView Cloud

Alternativou pro předešlý SW, který se musí instalovat je cloudové řešení LibreView. Na PC nebo MAC se instaluje jen ovladač čtečky. Všechna data se nahrají do cloud úložiště a zpracovávají tam. Svému lékaři můžete umožnit přístup pro nahlížení, ale tato služba je dostupná jen v zemích, kde se Libre distribuuje. U nás doufejme na podzim 2018.

Jak na reklamaci

Z různých důvodů se může stát, že budete potřebovat senzor vyreklamovat. Někdo má reakci na lepidlo pro používané pro přilepení senzor na kůži. Prý je to důvod pro reklamaci, ale osobní zkušenost naštěstí nemám.

Pro mě hlavním důvodem reklamací je z nějakých důvodů nepřesné měření – velké odchylky 2-3 mmol od měření glukometrem. U sebe jsem vysledoval, že to je pravděpodobně správným umístěním na zadní části paže. Nejvíce mi aktuálně vyhovuje umístění co nejvýše (nejblíže k podpaží) – asi nejlépe prokrvené. Správné umístění si každý asi musí najít sám podle sebe. Pokud mi tedy senzor neměří přesně nepoužívám oficiální čtečku (neumožňuje kalibraci) a používám mobil s aplikací Glimp (umožnuje kalibraci).

Abbott uznává reklamaci senzorů oproti měření pomocí glukometru. Pokud senzor měří s větší odchylkou než deklarují můžete senzor reklamovat a pošlou náhradní.  Abbott pro uznání reklamací požaduje měřit glukometrem 5-10 minut před odečtením hodnoty ze čtečky a dodat data pro porovnání. Musíte tedy dodat export dat z glukometru i z jejich oficiální čtečky. Abbott zašle náhradní senzor za vadný a požaduje zaslání vadného senzoru zpět. Vyplatí se možnost reklamace využít i když musíte platit poštovné z UK.

Libre a CGM

Jak již jsem psal v předchozí části samotné Libre není plnohodnotné CGM, tím je myšleno, že samostatně a aktivně senzor nikam data neposílá, tudíš vás automaticky neupozorní na rizikové výkyvy glykémie. Je tu ale možnost toto obejít s využitím zařízení jiného výrobce. Jde o systém BluCon Trans Am a Nightrider od kalifornské firmy Ambrossia Systems. Jedná se o dva typy zařízení, jedno je vodě odolné na jednorázové použití a druhé s vyměnitelnou baterií, ale není vodě odolné. Obě zařízení fungují stejně, nasadí se na senzor Libre a fungují jako NFC čtečka. Kontinuálně čtou data ze senzoru a pomocí Bluetooth posílají data do telefonu. Osobně s tím zkušenosti nemám. Odradily mne negativní zkušenosti zákazníků na FB profilu firmy a z jiných FB skupin. Výrobce velmi laksně reaguje na objednávky, čekání na objednané a zaplacené zboží může trvat i měsíce, i po urgencích.

Alternativně se dá BluCon Nightrider objednat v Polsku v eshopu sugarcubes, kde kromě toho mají spoustu dalších vychytávek k Libre.

Eshopy s doplňky pro Libre

Zde uvádím několik tipů na eshopy s doplňky a vychytávky pro Libre případně jiné senzory.

 

Zde jsou tedy odpovědi na nejčastější otázky z FB skupin. Pokud bude zájem o další informace, zkušenosti rady napište mi do komentáře a rád doplním.

 

58 Replies to “Senzor FreeStyle Libre”

 1. Fajn článok, ale k tomu čo je v ňom napísané mám jednu veľkú výhradu!

  V článku je napísané, citujem:

  „Ačkoliv má Abbott evropskou certifikaci, která opravňuje Libre prodávat kdekoliv, naráží to na lokální omezení a překážky, které postavuje SÚKL asi nejbyrokratičtější organizace tohoto typu v celé Evropě.“

  Zaťahuješ do toho a neprávom obviňuješ SUKL! Úrady nejako nemám rád, ale v tomto prípade sa SUKL musím zastať.

  Český SUKL za nedostupnosť Libre na českom trhu a slovenský ŠÚKL na slovenskom trhu, nemôže. Tieto úrady nemajú právomoc niečo schvaľovať samy od seba bez podanej žiadosti výrobcu, či jeho miestneho splnomocneného zástupcu, čo býva buď lokálne zastúpenie výrobcu, alebo jeh miestny distribútor.

  Treba si najprv preštudovať platé zákony zaoberajúce sa schvaľovaním zdravotníckych pomôcok, liekov a potravinových doplnkov, kým napíšeš takéto obvinenia.

  V prípade registrácie lieku, či zdravotníckej pomôcky je to čisto vec výrobcu či na danom registračnom úrade nejakej krajiny dá registrovať svoj liek, alebo zdravotnícku pomôcku…

  Takže ak česká pobočka Abbottu nedostane povolenie od svojej matky v USA, či kde sídli, tak žiadosť o registráciu podať nemôže. A kým ju nepodá, tak ju SUKL schvaľovať nemôže.

  1. Děkuji za komentář. Odstavec jsou poopravil a čekám na vyjádření SÚKLu, české pobočky Abbottu a Ministerstva zdravotnictví.

 2. Mé dítě senzor používá skoro 2 roky, z toho rok jako plnohodnotný CGM, nejprve pomocí Smartwatch a nyní s vysílačem Blucon. Ten dorazil asi za 6 týdnů od objednání. Jsme velmi spokojeni, měří přesně a spolehlivě. Za 2 roky žádná reklamace. Vřele doporučuji. Není to levné ale stojí to za to!

   1. Zdravím, do toho čestného prehlásenia vpísať svoju skutočnú adresu alebo adresu firmy ktorá mi objednávku prepošle na Slovensko ?

 3. Dobrý den, děkujeme za článek. My používáme senzor u 10ti letého syna asi 2 měsíce a už bychom si to bez něj neuměli představit. Měření glykemie pichanim prstů je šílené. Navíc se senzorem máme velké množství hodnot a můžeme mnohem lépe sledovat pohyb a začínat s jidlem.
  Váš článek dodává podporu, zatím ten přístroj tu není běžný a ani naše doktorka neměla s tím vůbec zkušenost.
  Zdravíme
  Rolencovi, Zlín

  1. Dobrý den, děkuji za zpětnou vazbu. Po dlouhé době jsem se odhodlal zainvestovat do BluCon Nightrider (https://www.ambrosiasys.com) což je jakási nadstavba pro Libre umožňující online přenášet údaje ze senzoru do telefonu nebo i smart hodinek, mám Pebble Steel. Dopíšu k tomu brzo do článku více informací. S pozdravem Čvančar

 4. Ďakujem pekný článok. Mňa práve trápi tá reklamácia keďže senzor som napichla a nereagoval – po vytiahnutí zrejme natrafil na žilku lebo tam bola krv. Da sa reklamovať senzor???

 5. Zdravim,

  ako teda pisete, ze senzor treba aktivovat officialnou citackou a dalej ste pisal, ze pouzivate len mobil s NFC tak ako potom funguje aktivacia noveho senzora?

  + nemate skusenosti s posielanim dat na hodiny amazfit pace? ci uz stylom CGM alebo nejake custom riesenie?

  1. Dobrý den, senzor můžete aktivovat i aplikací xDrip+ nicméně pak by Libre čtečka odmítla senzor načítat. Já používám i Libre čtečku na načítání dat když potřebuji generovat reporty. Také pro případné reklamace senzoru je nutno mít data ve čtečce. Takže to jsou minimálně dva důvodu proč používat i oficiální čtečku. Amazfit mají vlastní operační systém, není to android. Myslím, že se asi integrace nepovede, nicméně to nemohu ověřit. Petr

  2. Já čtečku nemám vůbec. V mobilu s NFC mám oficiální aplikaci Librelink, starší verzi 1.2.1.1 stáhnutou apk instalaci z netu, v této verzi není ověřování státu, takže funguje bez problémů i v Česku. Tuto používám pro aktivaci senzoru i pro čtení. Dále někdy používám aplikaci Glimp, která se dá kalibrovat, především v posledních dnech života senzoru, kdy mi u některých čidel klesala citlivost a ukazovaly se v Librelinku nižší hodnoty než byla skutečnost. V Glimpu se to dá zkalibrovat podle glukometru. Pak ještě bonbonek, že Glimp čte senzor ještě pár hodin, někdy až den, po skončení nastavené 14 denní životnosti. Prostě Librelink už hlásí konec čidla, ale Glimp ještě čte dál. Pravděpodobně to funguje tak, že po nacvaknutí senzoru je spuštěno vnitřní odpočítávání v senzoru na 14 dní plus pár hodin k dobru, po této době se senzor definitivně zastaví. Přesných 14 dní životnosti čidla pak měří čtečka nebo Librelink. Z toho důvodu je v čidle přidáno pár hodin k dobru, aby nedošlo při nepřesnosti hodin v čidle k ukončení čtení před 14 dny. Tohoto dokáže Glimp využít a proto čte dál i když oficiální aplikace Librelink už hlásí finíto.

   1. Dobrý den,
    aktuálně není v Čechách k dostání Libre čtečka. Nemám jak aktivovat senzor. Zkoušela jsem do telefonu stáhnout starší aplikaci Librelink, verzi jak jste psal, mám NFC, ale nejde mi to. Poradíte?
    Díky

 6. Vyborny clanek, diky za nej. Mam doplnujici dotaz ohledne ziskanych dat. Pokud cteckou nebo mobilem via NFC prectu hodnotu/hodnoty ze senzoru, dostanu vzdy jen tu hodnotu v okamziku precteni, nebo si senzor pamatuje co prubezne nameril a ctecka tedy nacte i nejakou historii? Pripadne kolik si toho senzor pamatuje nazpet?

  Pavel

  1. Díky za odezvu. Senzor sám ukládá do své paměti RAW hodnoty glykémie měřené každých 15 minut. Dále ukládá do paměti hodnoty glykémie „na vyžádanou“, tedy při skenování senzoru NFC čtečkou. NFC čtečka dostane obojí tyto hodnoty a z nich za pomoci implementovaného statistického algoritmu vypočítává „skutečnou“ hodnotu glykémie a také historii a trend glukémie. Paměť v senzoru je na 8 hodin záznamu.

 7. Pouzivame na aktivaciu senzora originalnu citacku Libre. Na telefone s NFC rozhranim mame aplikacie Glimp a Liapp. Aplikacia Liapp ma vyhodu v tom, ze namerane hodnoty su skoro totozne ako s originalnou citackou Libre. Pri merani cez Glimp su hodnoty dost odlisne, ale vyhoda je, ze meria o cca 1 den dlhsie aj po 14 dnovej zivotnosti.

  Skusali sme predlzit zivotnost senzora aspon o dalsich 7 dni, ale vsetky pokusy zlyhali. Na internete je totiz zopar trochu nejasnych navodov ako predlzit zivotnost pomocou NFC tag writerov.
  Cena 60 euro za senzor je totiz naozaj velmi vysoka.

 8. Ok. Víte někdo o podmínkách, za kterých bude avizovanou spoluúčast 75 % pojišťovna (VZP či jiné) poskytovat? Budu muset např. přejít na pumpu od firmy, která mi současně neposkytne běžný glukometr, abych na příspěvek měla nárok?

 9. Dobrý den,
  skvělý článek, jen bych ráda ještě věděla, zda se dá senzor opětovně použít, nebo nabít nebo lze 1 senzor použít jen cca 10 dní a pak jej mám vyhodit? Ráda bych si celý systém sama zakoupila, ale samotné senzory nejsou zrovna nejlevnější a neustále je dokupovat je nereálně. Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den,
   senzor vydrží právě 14 dní a nelze nijak prodloužit jeho dobu životnosti. Od října by měli být senzory Libre dostupné v ČR a navíc hrazené částečně pojišťovnami v podobném rozsahu jako ostatní typy senzorů.

  1. Dobrý den, zajisté. I dia 2.typu z toho mohou získat velmi důležité informace! Určitě Vás překvapí, co vše se děje s glykémií, když se „nedíváte“ glukometrem. Porovnal bych glukometr a senzor za klíčovou dírku a otevřené dvěře z pohledu na glykemii. Jděte do toho aspon na zkoušku. Petr

 10. Dobry den, dakujem za vas clanok, ktory mi poskytol vela uzitocnych informacii. Chcela som si senzor objednat cez uk stranku abbott, zial neprijimaju novych zakaznikov. Nevedeli by ste mi poradit, ako by som sa k senzoru vedela dostat? viem ze v CR bude od 10/18 na trhu. na amazone nemaju cely startovaci balicek, nasla som iba senzory. dakujem za odpoved,

 11. Dobrý den, uvažuji o čtečce i senzorech. Nikde jsem se ale nedočetla, jestli je možné se senzorem chodit do sauny. Nevíte to náhodou?

 12. Dobrý den, čekám, že mi dorazí senzor se čtečkou. Chtěla bych se zeptat – když doporučujete nasadit senzor 12 – 24 hodin před aktivací, jak je to s dobou životnosti – je to 14 dní od nasazení nebo od aktivace? Pokud od nasazení, tak se vlastně člověk připraví o ca 1 den používání senzoru.

   1. Díky za odpověď. Už mám nasazeno a je to super.

    Psala jsem dotaz na Abbott ohledně SW pro stahování dat do PC (česká modifikace) a odpověděli mi toto:
    ____________
    Dobrý den,

    software pro přístroj FreeStyle Libre lze stáhnout zde:
    https://www.lekarna.cz/freestyle-libre-ctecka/

    V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

    S přáním hezkého dne

    Anežka Dudová

    Abbott Diabetes Care Customer Service
    800 189 564
    glukometr@abbott.cz
    ___________
    Možná by stálo za to tuto informaci doplnit i přímo do textu vašeho článku.

 13. Dobrý den. Je možné nějak zálohovat/stáhnout data z Glimpu do PC? Píšu si tam docela dost informací a kdybych o mobil přišla, dost by mě mrzelo o ně přijít.

 14. Dobry den, take se pridavam k dekovnym vzkazum za informace k senzoru. Vcera jsem synovi poprve senzor zavedla. Musim rict, ze naprosta spokojenost. Prosim o radu, zda existuje nejaky software podobny Glimpu take pro iOS a jak se presne nazyvaji testovaci prouzky vhodne do ctecky. Dekuji za pripadnou reakci.

 15. Zdravím,chci se zeptat, zda se dá spolehnout na větší přesnost Glimp v případě, že sensor ukazuje trvale nižší hodnoty(2-3 mmol/l nižší než glukometr: Libre:low, šipka vodorovně po dobu 15 minut, glukometr 4-5mmol/l po dobu15 min., opoždění 10 min vzáno v potaz) a dojde ke kalibraci v Glimp? Jsou nové smartphony s nfc bezproblémové a neničí sensory, nebo je lepší pořídit starší model s nfc? Má někdo zkušenost s kompatibilitou moto g6? Moc díky!

  1. Abbott povoluje odchylkyu od glukometru 20%, jinak m;6ete v klidu reklamovat. Má to být bezkalibrační technologie. JInak samozřejmě Glimp na kalibraci můžete použít. Případně xDrip+, který má daleko zajímavější možnosti než Glimp.

 16. Díky, xDrip+ se dá také použít jen jako „čtečka“ na mobilu nebo hodinkách přes nfc? Jak je to s přesností xDrip+ vs. Glimp ve srovnání s hodnotami naměřenými glukometrem?

  1. Ano, jak na hodinkách s NFC (Sony Smartwatch) tak na mobilu. Jinak oba programy používají vlastní algoritmy na přepočet dat získaných ze senzoru. V obou se dá kalibrovat, ale porovnání přesnosti asi nikdo ještě nedělal.

 17. Zdravím, nejsem na Facebooku a chybí informace o kompatibilitě aktuálních modelů smartphonů na čtení sensorů Libre přes Glimp. Můžete doporučit aktuální model 5.5 “ tel. nebo hodinek, které bezpečně čtou senzory Libre s Glimp? Moc díky.

  1. Dobrý den, bohužel těchto informací je pomálu a jsou zastaralé. Navrhoval bych prostě nějaký tel. koupit na eshopu a případně vrátit ve 14ti denní lhůtě pokud nebude vyhovovat požadavkům 🙂

 18. Dobrý den, senzor máme zatím na vyzkoušení ale syn hraje vodní pólo, tréninky má 4×tydne a stále nevíme jak to pořešit samozřejmě vodeolny tejp máme ale nevím jestli to není málo. Nemáte nějakou radu jak to více ochránit před vodou ?? Děkuji za každý nápad a radu.

  1. Dobrý den, vůbec se nemusíte bát jít se senzorem do vody. Je velmi odolný. Já se s tím i potápěl do 4m hloubky a vydrží. Chodil jsem s tím i pravidelně do sauny a také bez jakýchkoliv problémů. Pokud i tak chcete přelepovat musíte nechat nepřelepený otvor uprostřed senzoru. Tímto otvorem se odvětrává vnitřek senzoru a pokožka.

 19. Dobrý den, jsem nadšená, že se ze společné komunikace a vyčerpávajícího článku tolik mohu dozvědět. Děkuji. Mám senzor dva měsíce, až na drobné nepřesnosti jsem velmi spokojená. Vzhledem k mému povolání a denní komunikaci s tolika dětmi a zvídavými lidmi a otázkami si někdy připadám jako marťan. V zimě to někdy řešil dlouhý rukáv, teď přemýšlím, jestli někdo máte zkušenost s aplikací senzoru na břicho či jiné méně nápadné místo. Moje otázka je samozřejme vzhledem ke zdraví podružná, ale naprosto vážná. Předem děkuji za odpověď od zkušenějších. Alena

 20. D
  Dobry den,ctecku pouzivam od 10,4,2019 a jsem z toho zklamana.Rozdil mereni pres ctecku a z krve jsou az 4mmol.Tak nevim co delat,nemohu se na ni spolehnout.Poradte prosim.Dekuji

  1. Nezbude Vám nic jiného než reklamovat a reklamovat, pokud používáte jen originální čtečku. Jinak s aplikací xDrip+ můžete i kalibrovat snad to pomůže. Jinak snad již jen vyskoušet jiný senzor třeba Dexcom G5. Na ten jsem také musel přejít protože FSL bylo u mě nespolehlivé.

 21. U mne presnost ovlivnilo i umisteni senzoru. V pomyslenem pásu od lokte k podpazi mi nejpresneji merily senzory umistene v horni casti „pásu“ cca 5-6cm od podpazi smerem k lokti.

 22. Zdravím, jsem nešťastná z hodnot senzoru, protože ukazuje odchylku i 2- 4, takže stejně sebou musí dcera tahat glukometr..prodělala diabetický šok, takže mám hrůzu ji někam pustit, neustále jí volám, v noci se nevyspím…

  1. Dobrý den, pak to nemá cenu využívat. Zkuste přejít na Dexcom G5, budete mít snad lepší spolehlivost a zároveň řešení, kdy hodnoty ze senzoru budou „online“ k dispozici jak dceři tak vám. Petr

  2. Dobrý den Dito, samotná čtečka Libre je zároveň glukometr. Skuste posunout místo aplikace, na internetu jsou různé názory, někomu měří přesněji, když je senzor blíž podpaží, někomu níže blíž k loktu. Pokud v noci na senzoru dcera leží, tlak údajně taky může zapříčinit, že Libre ukazuje nižší glykémie, než naměřené glukometrem. Pokud užívá vitamín C – Libre ukazuje vyšší glykémie, Aspirin – Libre ukazuje nižší glykémie. Pokud naměříte 3x více než 20% rozdíl oproti glykémii naměřené glukometrem, senzor reklamujte, dostanete nový.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com