Wellion Galileo – Nostalgie a nenaplněná očekávání

Wellion Galileo – Nostalgie a nenaplněná očekávání

Recenze na glukometr Wellion Gallileo s měřením ketonů

S nadšením očekávaná krabice slibující glukometr s integrovaným analyzátorem ketonů konečně dorazila. Pojďme se tedy blíže podívat na tohoto zástupce glukometrů Wellion řady Galileo zahrnující 4 glukometry. Jeden s testerem ketonů a druhý s testerem celkového cholesterolu. Oba ve verzích pro pacienty a zdravotníky.

Design glukometru

Wellion Gallileo - obsah balení
Wellion Gallileo – obsah balení

Glukometr, hlavní část celé sestavy na mě zapůsobil poněkud nostalgicky – retro. Vzezřením, použitými plasty a průhlednou částí, kterou je vidět základní deska s elektronikou mi velmi připomněla čtečku kompaktních karet z počátku tisíciletí. Poněkud v minulosti se drží i způsob připojení k počítači. Je použit USB port ve formátu mini. Dnešní standard je USB mikro jako je například v telefonech, případně glukometry používají bezdrátové připojení Bluetooth. Na spodní části krytu jsou vystouplé nožičky s pogumovanou protiskluznou ploškou. Celkově zvnějšku působí glukometr kostrbatě.
Podobně nostalgicky působí použitý display a fólie s tlačítky, která ho zakrývá. Tlačítka jsou opticky součástí plochy displej s vyvýšeným povrchem, takže jsou snadno nahmatatelná i potmě.
Velkou výhodou glukometru je skvělé podsvícení nejen displeje, ale i otvoru pro testovací proužky. S trochou nadsázky lze říci, že glukometr lze použít i jako svítilnu. Velmi dobře uvidíte nejen displej, ale i testovací proužky a odběrové místo. Přitom ovšem osvětlení neoslňuje, což hodnotím také pozitivně.

Standardní menu

Menu glukometru poskytuje standardní možnosti nastavení a zobrazení naměřených hodnot glykémií, případně keto látek. To znamená nastavení datumu, času, prahových hodnot glykémií a ketolátek, zvukových signálů a alarmů. Ovládání menu je ovšem poněkud zdlouhavé. Pokud potřebujete prohlížet historii měření, podržíte tlačítko OK, dokud se nezobrazí značka MEM. Následně musíte potvrdit výběr pro glykémie nebo keto látky. Uživatelsky příjemnější je zobrazit po zapnutí rovnou historii glykémií a poslední glykémii, což je nejběžnější úkon. Historie glykémií jinak umožňuje běžné prohlížení jednotlivých záznamů nebo průměrných hodnot za 1, 7, 14, 30, 60 a 90 dní.

Měření ketolátek

Glukometr nabízí navíc měření ketolátek z krve. Proužky jsou dodávány v praktickém balení, blistru, kde každý proužek je zabalený zvlášť. Jedeno balení keto proužků obsahuje 2 blistry po 5 ks proužků. Jde o elegantní řešení, když uvážíme, že měření ketonů se neprování často a pravidelně. Proužky tak zůstanou uchovány na dlouhou dobu nedotčené. Samotné měření ketonů probíhá zcela stejným způsobem jako u měření glukózy, glukometr sám rozpozná vložený proužek, nic nemusíte v přístroji nastavovat. Jediné rozdíly jsou o něco větší spotřeba krve 0,8µL (KET) vs 0,5µL (GLU) a o něco delší čas na analýzu 8s (KET) vs 5s (GLU). Ale jelikož se jedná o málo frekventované měření, jsou to zanedbatelné rozdíly.

Odběrové pero

Vzezřením a funkčností se odběrové pero řadí k průměru. Pero má na jednom konci čepičku pro natahování pružiny a na druhém konci krytku lancety s nastavením hloubky vpichu. Spouštěcí tlačítko lancety má indikátor natažení pružiny. Nastavení hloubky vpichu je nicméně nešikovně řešené. Jde to velmi ztuha, takže se běžně stane, že zároveň odšroubujete krytku lancety.

Pouzdro

Oproti glukometru a odběrovému peru je pouzdro skvěle propracované. Vnitřek pouzdra má gumové pásky na glukometr, odběrové pero a tubu s testovacími proužky. Dále je zde vnitřní síťovaná kapsička se zipem na drobné pomůcky jako desinfekční tampóny. Pouzdro má také vnější kapsičku se suchým zipem a úchytku umožňující pouzdro připevnit třeba na opasek. Celkově pouzdro působí velmi bytelně, byla použita pevná a kvalitní textilie, a velmi dobře se s ním manipuluje. Mnohé jiné glukometry mají pouzdra téměř nepoužitelná.

Tuba na testovací proužky

Tuba má ve víčku uložené silikátové kuličky odstraňující vzdušnou vlhkost. Velmi pěkné řešení, které prodlužuje životnost proužků.

Software

Výrobce glukometru neposkytuje vlastní software na zpracování dat z glukometru. Doporučený software Diabass je pouze placený. Všeobecně používaný Diasend zatím tento glukometr nepodporuje, resp. není v compatible devices.

Výhody

  • skvěle řešené pouzdro
  • podsvícený display
  • výborné osvětlení portu na proužky
  • 2 tlačítka na procházení historií záznamů

Nevýhody

  • chybí vysunovací tlačítko proužku (jen ve verzi PRO)
  • analyzátor ketonů a cholesterolu není v jednom glukometru
  • levné plasty použité na glukometru
  • nastavení hloubky vpichu lancety jde velmi ztuha
  • není k dispozici software pro PC zdarma
  • chybí testovací proužky pro ketony (nejsou součástí balení – musí se koupit zvlášť)

Závěr

Celkově hodnotím spíše podprůměrně za technické zpracování glukometru a odběrového pera. V současnosti je také dobrý zvykem u ostatních výrobců, že dodávají SW ke glukometru zdarma a umožňují v glukometru evidovat i aktivity a snědené sacharidy. Co je pozitivní u výrobce Wellion, že nabízí glukometr v kombinaci s dalším analyzátorem, v tom to případě ketonů, případně cholesterolu v druhé verzi. Negativně vnímám oddělené verze glukometrů. Troufám si tvrdit, že pokud by byl v jednom přístroji analyzátor ketonů, cholesterolu a vysunovací tlačítko proužků šlo by o výjimečné technické řešení. V tomto vidím budoucnost, v postupné integraci různých analyzátorů krve do jednoho přístroje.

A stále funguje :)
A stále funguje 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com